Czosnek niedźwiedzi – właściwości

Czosnek niedźwiedzi to prawdziwy cud natury, pierwsza w zupełności naturalna nowalijka, która pojawia się już pod koniec marca. Ceniony i stosowany od niepamiętnych czasów, powszechnie spożywany w okresie przedwiośnia w naszej strefie klimatycznej. Od wieków traktowany jak antidotum na różne dolegliwości oraz prawdziwa bomba witaminowa. Mając wiele właściwości odżywczych podobnych do czosnku, uznawany był jako wyjątkowo skuteczny lek przeciwko przeziębieniom. W wielu częściach Azji traktowany jest jako jedna z podstawowych przypraw. Od wieków stosowany jako znakomity środek do likwidacji pasożytów w organizmie, w najzdrowszy, najtańszy z możliwych sposobów.

PRAWDZIWY SKARB DLA PALACZY, którzy nie potrafią zwalczyć nałogu. Jako odtruwacz organizmu wytwarza śluz w oskrzelach, skutecznie oczyszcza górne drogi oddechowe. Dodatkowo pobudza wydzielanie żółci. Związki siarki z jednej strony chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, a z drugiej pobudzają układ immunologiczny do zwalczania komórek nowotworowych. Z badań wynika, że związki te są wyjątkowo skuteczne nawet wobec glejaka (rodzaj raka mózgu) i mogą być używane jako nieinwazyjna forma leczenia nowotworów.

W Kazachstanie występuje na południu, w górach Tien Szan, gdzie był po długiej ciężkiej zimie uważany za antidotum na wszelkie dolegliwości.
W Chinach występuje pod nazwą “kien słan”, to znaczy “niebiański czosnek”, co samo przez się oddaje jego znaczenie i pozycję. W Azji przyznawano mu nawet znaczące właściwości jako afrodyzjak.
W Polsce niestety prawie zupełnie zapomniany na skutek fascynacji syntetycznymi tabletkami i antybiotykami.
U naszych niemieckich sąsiadów, w Austrii oraz Szwajcarii cieszy się obecnie niezwykłą popularnością.
Opisywany w XX wieku przez niemieckich lekarzy oraz zielarzy, jako jedna z najzdrowszych roślin leczniczych na świecie. Wyparty, podobnie jak u nas, przez leki syntetyczne.

Prawdziwy renesans nastąpił w latach 90 – tych ubiegłego stulecia. W 1992 roku czosnek niedźwiedzi ogłoszony został rośliną roku ze względu na niezliczone zalety lecznicze. Jako naturalna nowalijka, NIE PRZYJMUJĄCA NAWOZÓW SZTUCZNYCH, zawiera ogromne ilości aktywnej siarki. Wytwarza niezwykle silne enzymy, powodujące odtrucie i wydalanie z organizmu metali ciężkich, pestycydów, jak i wszelkich związków toksycznych. Jest najbogatszą na świecie rośliną, zawierającą aktywne związki siarki, posiada ich SIEDEM RAZY WIĘCEJ NIŻ CZOSNEK NATURALNY!

Jedna z najbardziej skutecznych roślin, zwalczająca choroby nowotworowe. Ma działanie naturalnego antybiotyku. Lideruje w zwalczaniu bakterii chorobotwórczych. Dla przewodu pokarmowego to prawdziwy skarb, bo oprócz zwalczania bakterii, jest nr 1 w niszczeniu groźnego drożdżaka, zatruwającego również inne części organizmu. Znakomity środek rozrzedzający krew, zapobiegający wylewom, miażdżycy, obniża cholesterol oraz zapobiega sklejaniu się płytek krwi. Stosuje się go w leczeniu arteriosklerozy, bólów głowy, szumów usznych oraz zakrzepowych stanów zapalnych żył głębokich. Regeneruje jelita. Posiada ogromne ilości żelaza, w czym też jest liderem. Dlatego stosowany jest w leczeniu anemii i niedoborów żelaza. Bardzo korzystnie wpływa na zapobieganie arytmii serca, jak również wszelkich chorób związanych z tym organem. Wspomaga trawienie, a dodany do innych potraw, szczególnie sałatek, eliminuje niekorzystne związki zawarte w wysoko przetwarzanych produktach spożywczych.

Czosnek niedźwiedzi zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów. Swoje antynowotworowe właściwości zawdzięcza przede wszystkim organicznym związkom siarki, które działają jak silny przeciwutleniacz. Podobno czosnek niedźwiedzi jest najbogatszą w związki siarki rośliną w Europie i zawiera jej kilka razy więcej niż tradycyjny czosnek. Związki siarki z jednej strony chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, a z drugiej pobudzają układ immunologiczny do zwalczania komórek nowotworowych.

Czosnek niedźwiedzi wspomaga układ sercowo – naczyniowy. Związki zawarte w czosnku niedźwiedzim podwyższają poziom “dobrego” cholesterolu HDL w stosunku do “złego” LDL, a także obniżają poziom trójglicerydów oraz cholesterolu, przez co zmniejsza się ryzyko wystąpienia miażdżycy, a co za tym idzie – także zawału serca, udaru czy choroby wieńcowej. Jednak swój pozytywny wpływ na układ krwionośny czosnek niedźwiedzi zawdzięcza przede wszystkim adenozynie (posiada jej znacznie więcej niż tradycyjny czosnek) – substancji, która zmniejsza ryzyko zakrzepów, gdyż mniejsza lepkość krwi i obniża ciśnienie poprzez rozszerzenie naczyń. W związku z tym, jedząc czosnek niedźwiedzi, można zapobiec także nadciśnieniu. Ponadto roślina ta zawiera sporo żelaza – podstawowego składnika hemoglobiny, odpowiadającego m.in za przechowywanie i transportowanie tlenu w czerwonych krwinkach.

Czosnek niedźwiedzi pomaga zwalczać bakterie, grzyby i pasożyty. Zapobiega infekcjom wirusowym, przede wszystkim układu oddechowego. Ponadto zawarte w nim lotne substancje rozrzedzają wydzielinę, która zalega w oskrzelach, i w ten sposób ułatwiają odkrztuszanie. Wykazuje działanie podobne do antybiotyku, ponieważ niszczy bakterie chorobotwórcze w układzie pokarmowym i oddechowym, jednak nie zakłócając przy tym równowagi naturalnej flory bakteryjnej. Poza tym stymuluje produkcję immunoglobulin – przeciwciał biorących udział we wszystkich procesach odpornościowych, a tym samym mobilizuje organizm do walki z chorobami. Czosnek niedźwiedzi można polecić również osobom, u których stwierdzono obecność drożdżaków. Jest także bardzo skuteczną bronią przeciw pasożytom układu pokarmowego: owsikom, glistom czy nawet tasiemcom.

Czosnek niedźwiedzi wspomaga trawienie. Podobnie jak tradycyjny czosnek, przyśpiesza i nasila wydzielanie żółci, usprawnia pracę jelit, a tym samym zapobiega powstawaniu wzdęć. Może być wykorzystany także w stanach upośledzonego wytwarzania żółci, gdyż posiada także właściwości żółciotwórcze i żółciopędne. Nie zaleca się go jednak osobom zmagającym się z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy.

Czosnek niedźwiedzi odtruwa. Związki siarki są znane również ze swoich właściwości odtruwających. Wspomagają wątrobę w procesie odtruwania, działając jak filtr oczyszczający – wiąże nikotynę i metale ciężkie w związki, które następnie są wydalane z organizmu a reszta kwasu siarkowego zobojętnia wiele toksycznych związków.

Czosnek niedźwiedzi na reumatyzm. Związki siarki są także skuteczne w leczeniu schorzeń reumatycznych. Siarka jest podstawowym budulcem tkanki łącznej i kolagenu, z których zbudowane są stawy. Wpływa na prawidłowy rozwój chrząstek stawowych, ułatwia ich regenerację i sprawne funkcjonowanie. Ponadto posiada właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi dolegliwości narządów ruchu.

Czosnek niedźwiedzi na lśniące włosy i mocne paznokcie. Siarka jest m.in. podstawowym składnikiem keratyny – białka skóry, włosów i paznokci oraz kolagenu. W związku z tym jest współodpowiedzialna za ich kondycję. Gdy jej brakuje, paznokcie i włosy stają się łamliwe, a cera staje się blada i zmęczona. Dlatego czosnek niedźwiedzi to pożądany składnik diety dla urody.

Komentarze

komentujących