Domowa weka

Dzisiaj 7 rocznica śmierci mojego Taty. Lata mijają, a ból ciągle trwa. Cały dzień wspominam różne zdarzenia, chwile jakie spędziliśmy razem. Ale wiem, że On jest obok i towarzyszy mi w wielu momentach mojego życia. Zdarza się, że przychodzi też w snach. Jak nie wiem co zrobić, rozmawiam z Nim.
Tata gotował w kuchni rzadko, ale jak coś robił, to wkładał w to całą duszę i danie wychodziło mistrzowskie. Nawet zwykłe kanapki miały to “coś”. Jak tak sobie pomyślałam o tych kanapkach, przypomniały mi się sobotnie wieczory gdy je przygotowywał, siadaliśmy nad talerzem i jedząc rozmawialiśmy na różne tematy albo oglądaliśmy nasze programy kryminalistyczne lub zaśmiewaliśmy się z polskich komedii. Tato tak mi Ciebie brak….
Dzisiaj podzielę się z Wami przepisem na bazę tych tatowych kanapek a mianowicie wekę (genialny przepis znalazłam na blogu Moniki z www. mieszamwgarnku.pl i podzielę się nim z Wami w całości) . Nie wszyscy wiedzą co to jest , bo tak na ten rodzaj pieczywa mówimy w Krakowie (w innych rejonach Polski mówi się na przykład bułka wrocławska). Dlatego zapraszam do spróbowania tego rodzaju pieczywa.

Domowa weka

By Gotuj z rodziną Published: 28 listopada, 2020

    Dzisiaj 7 rocznica śmierci mojego Taty. Lata mijają, a ból ciągle trwa. Cały dzień wspominam różne zdarzenia, chwile …

    Potrzebujemy


    Krok po kroku


    1. Składniki ciasta zagnieść. Ja robiłam to robotem. Ciasto wyrabiamy ok. 15 min, w połowie czasu wyrabiania robimy przerwę, aby ciasto chwilę odpoczęło.
    2. Ciasto delikatnie posypujemy mąką i przykrywamy ściereczką. Pozostawiamy na 1-1,5h do podwojenia objętości.
    3. Wyrośnięte ciasto dzielimy na dwie części. Z każdej części formujemy podłużną bułkę – lekko rozpłaszczając placek i zabierając boki ciasta do środka. Składanie powtarzamy jeszcze dwukrotnie.
    4. Bułki (z przepisu wychodzą dwie sztuki) układamy złożeniem do dołu i przykrywamy ściereczką. Odstawiamy na godzinę.
    5. Nagrzewamy piekarnik do 220 stopni, pamiętając o umieszczeniu w środku naczynia z wodą.
    6. Bułki nacinamy w kilku miejscach ostrym nożem lub żyletką. Wierzch bułek smarujemy wodą z cukrem.
    7. Pieczemy 10 min, po tym czasie skręcamy temperaturę piekarnika do 200 stopni, uchylamy na chwilkę drzwiczki i pieczemy ok 20 min. Jeśli bułka zbyt wcześnie zacznie się rumienić, przykrywamy folią aluminiową.
    8. Upieczone bułki studzimy na kratce.

      Komentarze

      komentujących